Slide background

İmplant

Tedavisi

Slide background

Diş Sağlığınız İçin

Bilinmesi Gerekenler!

Slide background

Zirkonyum Diş Kaplama

 

Dişlerin Sağlığa Etkileri

Dişler, insanlarda besinlerin ısırılıp parçalanması ve çiğnenerek sindirime yardımcı olması görevini üstlenir. Günlük ilişkilerde en ön planda olan organımız o küçük kemik parçalarıdır. Dişlerimizin bakımlı ve sağlıklı olması hem kişinin huzur ve mutluluğu için önem taşır. Hem de karşısında ki kişi üzerinde hayranlık ve iyi düşünceler bırakabilir. – Türkiye Diş Hastanesi

dişlerin sağlığa etkileri

 

Yalnız ülkemizde diş sağlığı insanların çokta üzerinde durduğu, dikkat ettiği bir konu değildir. Oysaki sağlıklı dişlerin insanın ömrünü uzattığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Buna rağmen gereken özen gösterilmemektedir. Bakımsız ve sağlıksız dişler kalp, kemik, böbrek ve bağırsak rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Bu durum genelde insanlar tarafından bilinmez. Ancak dişler sindirimin başlangıcı olduğundan sindirimi gerçekleştiren diğer organlar üzerinde de bir etkiye sahip olması kaçınılmazdır. Bir kişi ameliyata girecekse veya kişinin organ nakli gerçekleşecekse öncelik yine dişlerdedir. Dişlerde dolgu, kanal tedavisi veya diş eti tedavisi uygulanıp uygulanmadığına bakılır. Tüm bu durumlar diş sağlığı konusunda ne kadar duyarlı olmamız gerektiğini göstermektedir.

 

Diş çürükleri ve diş iltihaplanmaları dişlerde meydana gelen en sık görülen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların üstesinden gelmek için öncelikle düzenli ve doğru diş fırçalamak gelir. Diş fırçalama işlemini hızlı hızlı ve aceleye getirerek değil yavaş yavaş diş etlerine zarar vermeden yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya şekilde yapmak gerekir. Günde en az 3 sefer fırçalamak oluşabilecek çürüklere ve iltihaplara karşı bir önlem olacaktır. Çiğneme sırasında bazı küçük parçalar dişlerin arasına kaçabilir ve bakteriler bu parçaların içerisinden hayat bulurlar. Diş çürümelerine yol açan bu bakterilerdir. Küçük parçaların alınması her zaman diş fırçasıyla mümkün olmaz. Bu küçük parçaları almak için diş ipi kullanmamız gerekmektedir. Diş ipini doğru kullanmak diş etine zarar verilmemesi açısından önemlidir. Bu yüzden küçük yaşlardan itibaren doğru şekilde diş ipi kullanımının öğrenilmesi gerekmektedir. Son olarak ise kontrol gelmektedir. Çoğu kişinin korkulu rüyası dişçiler. Aslında korkulacak bir şey yoktur. Onlar bizim sağlığımız için vardır ve diş sağlığı açısından en önemli şey düzenli kontroldür.

 

 

dişlerin sağlığa etkileri

 

 
 

Merak Edilenler

Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Bilgiler!