Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
türkiye implant tedavisi

İmplant Uygulamaları Bana Uygun mu?

Çeşitli rahatsızlıkları olan kişilerde, hastalık kontrol altına alındığı takdirde implant herkese yapılabilir. Muayenede yeterli kemik saptanamazsa ek işlemlerle önce kemik altyapısı oluşturduktan sonra implantlar yerleştirilebilir. Kontrol altında olmayan, önemli bir sistemik hastalığı olan, radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalıdır. Bunları başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz;

İmplant operasyonu sonunda yüzüm şişer mi? Ağrım olur mu? İmplant operasyonu sonrasında, yanakta hafif şişlik veya renk değişiklikleri beklenir ancak ilk 24 saat yapılan soğuk tampon uygulamasıyla ödem hızlıca azalacaktır. Şiddetli ağrılar görülmez, doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar ilk gün oluşabilecek ağrıyı, kolaylıkla kontrol altına almakta yeterlidir. İmplant çene kemiğiyle bütünleşene kadar yemek yerken dikkatli olmak gerekir. İmplant üzerine yapılacak herhangi bir baskı, implantın kaybedilmesine neden olabilir. 

Kemik Gelişimini tamamlamamış hastalarda;

Ergenlik çağını tamamlamamış bireylerde kemik gelişimi devam ettiğinden implant uygulaması için uygun değildir. İmplant yapabilmek için kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir.
 
Şeker hastalarında;

Kontrol altında olmayan diyabet hastalarında implant yapımı riskli olan gruplar arasındadır. Şeker hastalarında doku iyileşmesi yavaş olmakla birlikte enfeksiyon riski artmaktadır.
 
Sigara tüketimi fazla olan hastalarda;

Sigara kullanımı, ağız içerisindeki dokularda oluşan bakteri plağına zemin hazırlayarak, enfeksiyon riskini arttırması. Sigaranın karbonmonoksit ve toksit etkilerine bağlı olarak implantın kemikle bütünleşmesini olumsuz yönde etkiler.

Hiper tansiyonu olanlar;

Hipertansiyonlu hastalarda ağrı, stres gibi durumlarda aşırı tepki söz konusudur. uyaranlara karşı aşırı tepki verildiğinde diş tedavisi sırasında kan basıncı akut olarak yükselebilir ve konjestif kalp yetmezliği veya nadiren felç, kanama benzeri komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Kalp rahatsızlığı olanlar;

Doktoru ile konsültasyona gidilmeden implant uygulanmamalı.

Kan Pıhtılaşma Bozuklukları;

Kan pıhtılaşma hastalığı olanlara implant yapılmaz.

Author Info

Turkiye Dis Hastanesi

No Comments

Post a Comment